Čo sú to kryštály? Objavte mágiu kryštálov

Definícia kryštálu hovorí o formácii, v ktorej sú atómy usporiadané do pevnej štruktúry, ale kryštály sú omnoho viac. Existuje mnoho rôznych foriem kryštálov; aj keď väčšina kryštálov je kryštalickými pevnými látkami, existujú v rôznych farbách, tvaroch a veľkostiach. Kryštály majú dlhodobo pútavý vzhľad, nie len kvôli ich ohromujúcim geometrickým tvarom a bohatým farebným odtieňom. Kryštály majú tiež metafyzické vlastnosti a vysoké vibrácie, ktoré môžu pomôcť pri liečbe, ochrane a tvorbe duchovných spojení. Pozrieme sa podrobnejšie na to, ako sa v svete kryštálov stretávajú veda a mágia.

cistenie-ametystu-pod-vodou

Veda za kryštálmi: Formácia a štruktúra

Zloženie a formácia kryštálov

Kryštál sa formuje z tepla, surovej energie a tlaku zeme, keď sa atómy a molekuly usporadúvajú do opakujúceho sa vzoru a vytvoria pevnú štruktúru. Slovo "kryštál" pochádza z gréckeho slova "Krustallos", čo znamená kamenný krištáľ alebo ľadový krištáľ.

Kryštály vyžadujú určité podmienky na ich formáciu, ale väčšina z nich vzniká z roztavených hornín Zeme, ktoré sa ochladzujú a stabilizujú do určitých vzorov, ktoré ich menia na pevné kryštály. Skrátka povedané, pod povrchom Zeme je plášť, ktorý je plný roztavenej horúcej lávy – magmy.

Magma obsahuje rôzne minerály a ako preniká trhlinami a trhlinami v jadre Zeme, roztavená hornina začína chladnúť a so správnym množstvom času a tlaku sa spustí proces kryštalizácie. Tento proces trvá tisíce a tisíce rokov a kryštály sa môžu tvoriť, potom prerušiť a znovu spojiť, preto existuje toľko rôznych štýlov kameňov s rôznymi inklúziami, odtieňmi a zlúčenými energiami.

Kryštálové mriežky a symetria

Kryštálové mriežky môžeme považovať za stavebné bloky alebo systém, ktorým sa vytvára jediný kryštál. Tieto mriežky sú trojrozmerné a majú pravidelnú opakujúcu sa štruktúru, ktorá prispieva k geometrickému tvaru kryštálov a prispeje k ich symetrii. Tu sú niektoré z hlavných kryštálových symetrií, s ktorými sa môžete stretnúť:

 • Kubická symetria
 • Tetragonálna symetria
 • Hexagonálna symetria
 • Ortórhombická symetria
 • Monoklinická symetria
 • Triklínová symetria

Symetria a periodické usporiadanie atómov, ktoré tvoria štruktúru kryštálu, nie len ovplyvňujú vzhľad kryštálu, ale môžu mať aj vplyv na to, ako svetlo lomí vnútorný a vonkajší tvar kryštálu. Taktiež ovplyvňuje energetické vlastnosti kryštálu z hľadiska magnetických a tepelných vlastností.

meditacia

Vlastnosti a charakteristiky kryštálov

Fyzikálne vlastnosti kryštálov

Farba, priehľadnosť a tvrdosť podľa Mohsovej stupnice sú tri z najbežnejších faktorov, ktoré sa berú do úvahy pri klasifikácii minerálnych kryštálov.

 • Farba - ide o jednu z najzreteľnejších fyzických vlastností a určujú ju faktory inklúzie, typy nečistôt a prítomnosť iných chemických látok. Farba ovplyvňuje spôsob, akým kryštál prijíma svetlo, a môže mať vplyv aj na energetické liečenie, keďže rôzne farby sú spojené s rôznymi energiami a sú zosúladené s určitými čakrami.
 • Priehľadnosť - to, ako priehľadný je kryštál, tiež ovplyvňuje to, ako reaguje na svetlo. Čím priehľadnejší je kryštál, tým viac svetla prepúšťa. Priehľadné kamene prepúšťajú určité množstvo svetla, zatiaľ čo nepriehľadné kryštály bránia tomuto priechodu. Úroveň priehľadnosti určuje vnútorné usporiadanie kryštálu a aj množstvo nečistôt v štruktúre kryštálu.
 • Tvrdosť - tvrdosť kryštálu hrá veľkú úlohu pri určovaní, o aký minerál ide. Mohsova stupnica je jednou z najpopulárnejších metód na klasifikáciu tvrdosti kryštálu a táto tvrdosť je určená chemickým zložením a tesnosťou mriežkových väzieb.

Kryštálové systémy a kryštálové rodiny

 • Kubický systém - do kubického systému patria diamanty. Kryštály v kubickom kryštálovom systéme majú tri rovnaké osi, ktoré sú navzájom kolmé, a štyrikrát sa otáčajú okolo svojej osi.
 • Tetragonálny systém - do tetragonálneho kryštálového systému patria kubický zirkón. Tieto kryštály majú dve rovnaké osi a jednu dlhšiu alebo kratšiu os s štyrikrát rovnakým otočením okolo dlhšej osi.
 • Ortórhombický systém - do ortórhombického kryštálového systému patria topázy. Tieto kryštály majú tri rôzne osi s tromi rôznymi dĺžkami. Každá os má dvojnásobnú otočnú symetriu.
 • Hexagonálny systém - do hexagonálneho mriežkového systému patria kremeňové kryštály. Tieto kryštály majú tri rovnaké osi v 120 stupňoch a šesťkrát sa otáčajú okolo vertikálnej osi.
 • Rhombohedrálny systém - do rhombohedrálneho mriežkového systému patria ródokrosity. Tieto kryštály majú tri rovnaké osi v 120 stupňoch a trikrát sa otáčajú okolo každej osi.
 • Monoklinický systém - do monoklinického mriežkového systému patria sadry. Tieto kryštály majú tri osi rôznej dĺžky, pričom jedna z týchto osí nie je kolmá na ostatné dve.
 • Triklínový systém - do triklínového kryštálového systému patria kyanity. Tieto kryštály majú tri osi rôznej dĺžky a žiadne kolmé osi. Nemajú ani otočnú symetriu.

krystaly

Energetické a metafyzické aspekty kryštálov

Vibračná energia kryštálov

Podobne ako všetko na tomto svete, majú kryštály svoju vlastnú unikátnu vibračnú energiu a všetky usporiadané atómy a molekuly, ktoré tvoria kryštálovú štruktúru, budú mať svoju vlastnú energetickú signatúru. Energia interaguje s inou energiou, preto má zmysel, že vibračná energia rôznych kryštálov bude mať vplyv na vašu vlastnú energiu.

Liečba kryštálmi a práca s energiou

Kryštály môžu fungovať na zvýšenie vašich vlastných vibrácií, a preto môžu byť účinnými nástrojmi pri práci s energiou a liečbe. Rôzne kryštály prinesú rôznu energiu a môžete si vybrať kameň podľa toho, akú liečbu plánujete robiť. Niektoré kryštály možno použiť na obnovenie pokoja, iné môžu prebudiť vaše čchi, uvoľniť vás, zharmonizovať emócie alebo poskytnúť ochranu.

Bežné typy kryštálov a ich významy

Kremeňové kryštály: Zosilňovače energie a jasnosť

mesacny-kamen

Kremeňové kryštály, ako je biely kremeň a krištáľ, sú silnými zosilňovačmi energie. Tieto kryštály sú známe tým, že prinášajú jasnosť, čistia negatívne vibračné frekvencie, detoxikujú telo a zarovnávajú čakry. Rodina kremeňových kryštálov patrí medzi najväčšie rodiny kryštálov a zahŕňa ametyst, ruženín, citrín, tigrie oko a ďalšie. Všetky tieto typy kryštálov sú známe tým, že zvyšujú úroveň energie a podporujú duchovný rast.

Ametyst: Kameň duchovnej ochrany a intuície

ametyst

Ametyst je odrodou kremeňa, ktorá sa vyskytuje v purpurovej farbe. Patrí do hexagonálneho kryštálového systému. Tento pokojný kameň je jedným z najpopulárnejších a známy tým, že prináša múdrosť, pokoj a hlboké vnútorné uzdravenie. Ametyst znamená schopnosť vyvažovať emócie, zbavovať sa migrén, zlepšovať kvalitu spánku a pomáhať pri efektívnom rozhodovaní. Môžete nosiť náramok z ametystu a spojiť sa s korunnou čakrou a tretím okom čakry, čo znamená, že ide o veľmi duchovný kameň.

Ruženín: Krištáľ lásky a emocionálneho uzdravenia

ruzenin

Ruženín je jedným z najkrajších členov rodiny kremeňových kryštálov, spojený s čistou súcitnosťou, uzdravením srdca a láskou a obnovuje harmóniu v vzťahoch. Ruženín vibruje jemnou energiou a je známy ako kameň srdca, pretože sa spája so srdcovou čakrou. Nosenie náramku s ruženínom môže znížiť účinky negatívneho správania v láske tým, že čistí toxické emócie, ako sú žiarlivosť, nedôvera a nízke sebavedomie. Zvyšuje vašu hodnotu a súcit s inými a pomáha pri samoliečbe.

Používanie kryštálov na liečenie a duchovné praktiky

Meditácia s kryštálmi

Používanie kryštálov na meditáciu je prax, ktorá existuje už stáročia. Každý kryštál má svoju vlastnú vibračnú energiu, a môžete využiť energetickú frekvenciu kameňa na upokojenie mysle, zjemnenie hrán a prenesenie vás do stavu hlbšieho pokoja a harmónie. Niektoré kamene sú tiež schopné uľahčiť spojenie s vyššími duchovnými sférami, čo pridáva ďalší rozmer k vašej meditačnej praxi a rozširuje vedomie.

Kryštálové mriežky a rozloženie

Kryštálové mriežky môžu byť silnými nástrojmi pri manifestácii a kanalizácii energie. Fungujú tak, že vytvárajú priestor, v ktorom sa môže kombinovaná sila rôznych kryštálov stretnúť a vzájomne sa zosilniť, vysielať silné vibrácie do vesmíru a pomáhať pritiahnuť správnu energiu pre to, čo potrebujete.

Pri tvorbe kryštálovej mriežky je dôležité vybrať kryštály, ktoré sa dopĺňajú a ktoré sú v súlade s vašim cieľom. Príklady kryštálov na manifestáciu lásky môžu byť ruženín alebo ametyst umiestnený v strede mriežky. Uistite sa, že máte jasný zámer a zvoľte tvar mriežky, ktorý sa zhoduje s vaším účelom - kruhy, štvorce, kvety atď. Vizualizujte jasnú energiu, ktorá prepojí všetky kryštály, a niekoľko minút premýšľajte o svojom zámere.

Kryštálové elixíry a esencie

Kryštálové elixíry sú vzorcom, pri ktorom sa kryštály umiestňujú do vody, aby mohli obdariť vodu svojou vibračnou energiou. Keď pijete vodu, tá vibračná energia sa na vás prenáša, a získate tieto liečivé vlastnosti odvnútra. Pri vytváraní kryštálových elixírov je dôležité zistiť, ktoré kryštály sú bezpečné na použitie, pretože nie všetky kamene sú rozpustné vo vode a niektoré môžu obsahovať škodlivé prvky, ktoré ich robia nebezpečnými na konzumáciu. Všeobecne platí, že ruženín, citrín, krištáľ, ametyst a šungit sú považované za bezpečné.

cistenie-a-nabijanie-web

Starostlivosť a čistenie kryštálov

Čistenie a očisťovanie kryštálov

Udržiavanie vašich kryštálov čistých a nabitých pomáha, aby pracovali na vrchole svojej energetické úrovne. Pretože kryštály zbierajú, ukladajú a distribuujú energiu, znamená to, že ich treba pravidelne vybíjať, aby sa zbavili akumulovanej negatívnej energie. Tým sa udržia v súlade s vysokými vibráciami a nebude to mať negatívny vplyv na ich liečivé vlastnosti. Kryštály môžete čistiť tak, že ich očistíte dymom z kadidla alebo inou liečivou bylinou, držíte ich pod prirodzeným prúdom tečúcej vody alebo ich necháte pod mesačným svetlom niekoľko hodín.

Nabíjanie a aktivovanie kryštálov

Nabíjanie a aktivovanie kryštálov môže zabrániť ich vyčerpaniu a zabezpečiť, že ich energia pracuje silne a ich liečivé schopnosti nebudú obmedzené. Nabíjanie a aktivovanie kryštálov je jednoduché a môžete to urobiť tým, že ich necháte v mesačnom svetle na noc alebo cez deň na slnku, aby pohltili jasné energie.

Kryštály môžu byť vzrušujúcou a obohacujúcou prítomnosťou vo vašom živote, či už sa rozhodnete študovať ich vedecké aspekty alebo sa zapojiť do duchovných praktík. Sú bohatým zdrojom vedomostí, inšpirácie a uzdravenia, a ich energie môžu hlboko ovplyvniť vašu existenciu na všetkých úrovniach. Uistite sa, že si vyberiete kryštály, ktoré vám rezonujú a použijete ich s úctou a úmyslom, aby ste získali najviac z ich liečebných darov.